Arama Robotu

  Zindan Adası Filmi Açıklaması

Zindan Adası Filmi Açıklaması 03 Aralık 2014

Martin Scorsese'nin yönettiği ve Leonardo DiCaprio'nun başrol oyunculuğunu üstlendiği 2010 yapımlı Zindan Adası filminin sonu bir çok izleyicinin kafasında soru işaretleri bırakmıştır. Filmin sonunda kahramanımız Teddy Daniels'in gerçekten deli mi yoksa deli olduğuna inandırılan gerçek bir polis mi olduğu şüphelidir.

Zindan Adası Filmi Analizi

Sonu şaşırtan filmler dediğimiz zaman şüphesiz ki Zindan Adası (Shutter Island) filmi, listenin üst sıralarında yer alacaktır. Filmi izlerken sonunu verilen ip uçları sayesinde çözebilsekte, yinede akıllarda bir soru işareti bırakmıyor değil. Hikayeye kısaca göz atacak olursak; 2. dünya savaşında bizzat savaşmış ve nazilerin dachau toplama kampında canice donarak öldürülenleri gören ve bu olay psikolojisinde derin yaralar açan, normal hayatına döndüğünde geçirdiği bu travmaların etkisiyle alkolik olan bir detektifi görüyoruz. Andrew Laeddis (Leonardo DiCaprio) evli ve 3 çocuk babası. (Zindan adasında karısının ölümünden sorumlu tuttuğu ve sürekli aradığı Laeddis aslında kendisi) Karısı Dolores manik depresif bir akıl hastasıdır. Öyle ki oturdukları evi kundaklamıştır. Bu olaydan sonra Laeddis ve Dolores çocuklarını alarak göl evine taşınmışlardır. Fakat Dolores ağır hastadır ve tedavi olması gerekmektedir. Laeddis tedaviyi ihmal eder ve sonucunda Dolores çocuklarını gölde boğarak öldürür. Bu olay sonrasında Laeddis silahla Dolores'i vurur ve öldürür. 
Bu olay Andrew'i  derinden etkilemiştir ve karısını tedavi ettirmediği için tüm bu olanlardan kendini suçlu olarak görmektedir. Bu acı o kadar büyüktür ki zihninde başka birini yaratmıştır. Yarattığı kişi ise müfettiş Teddy Daniels'tır. Hikayeye göre Teddy adaya kayıp bir akıl hastası olan Rachel Solando adında bir kadını aramak için gelir. Teddy zihninde karısının yerine bu kadını koymuştur. Solando'nun da üç çocuğu vardır ve gölde çocuklarını boğarak öldürmüştür. Fakat adaya gelişinde ki gerçek amaç daha sonradan ortaya çıkacaktır. Teddy eşini kundaklayan Andrew Laeddis'i bulmak için geldiğini söyleyecektir. 
Hikayenin ilerleyen kısımlarında bir doktor ortaya çıkacaktır. Bu doktorda Rachel Solando adındadır. Aslında bu Teddy'nin gördüğü hayaldir. Deli olduğuna kimsenin inanmadığı bir doktoru görmektedir. Burada bilinç altında karısı Dolores'i aklamaya çalışmaktadır. Fakat aralarında ki konuşmalardan da çıkan sonuca göre karısının durumundan da kendini suçlamaktadır. 
Gerçeklere döndüğümüz zaman aslında Andrew Laeddis 2 yıldır bu hastanede yatan bir hastadır. Dr. Cowley daha önce uyguladığı tedavi yöntemi sayesinde Andrew'in gerçek kimliğini hatırlamasını sağlamıştır fakat bu kısa sürmüştür. Andrew'in bilinci o kadar güçlüdür ki hemen arkasına gizlendiği karaktere bürünmektedir. Artık son bir deneme şansları vardır eğer bu denemede de gerçekleri kabul etmezse göz lobotomisi adı verilen gözden girip beynin sinirlerini alınarak hastayı ehlileştirme operasyonu yapılacaktır. Çünkü Andrew C blokta kalan yani azılı hastaların olduğu yerde kalan etrafına zarar veren bir hastadır. 
Filmin sonudna Dr. Cowley'in çabalarıyla zorda olsa Andrew gerçek kimliğini anlar. Ama yine eskisi gibi geriye dönmemesi için filmin en başından beri söylediği gibi gerçeği kabul etmesi gerekmektedir. Nitekim bu kez Andrew gerçeği kabul edecektir. Ama filmin sonunda söylediği sözlerden de anlaşılacağı gibi gerçeği gerçekten kabul mu etmiştir? Yoksa yine durumdan kurtulmak adına rol mu yapmaktadır? Yalnız filmin son sahnesinde yer alan şu sözler durum hakkında bize net bir cevap vermektedir.
-​- sence hangisi kötü olurdu? bir canavar olarak yaşamak mı? yoksa iyi bir insan olarak ölmek mi? 
Bu sözlerden de anlaşılacağı gibi Andrew Laeddis gerçek kimliğini kabul etmiş fakat bu gerçek kimlikte olmayı istemediği için ölmeyi tercih etmektedir. Filmden bir kaç önemli replik ile yazımızı bitirelim.
- adın bir kez deliye çıktı mı, yaptığın her şey deliliğin bir parçası olarak görünür. 
Zindan Adası filminin ana fikri olarak filmde geçen şu cümle kullanılabilir kanısındayız.
" akıl sağlığı bir seçim değildir, üstesinden gelmeyi öylece seçemezsiniz."
Zindan Adası filmini izlemek için tıklayın.
 
 • Beğen
  6
İlgili Filmler
 • 720P
  Zindan Adası
  Zindan Adası
  Massachussets açıklarında yer alan Zindan Adası psikopat katillerin ve suç işleyen akıl hastalarının tedavi edilmeye çalışıldığı bir yerdir. Bu adaya girmek ve çıkmak ağır kontrollerle olmaktadır. Bu ...
  •   Tür : Gizem, Gerilim
  •   İzlenme: 10739
  •   0
     2
  •   Vizyon : 2010
  •   Süre : 138 Dk.
  IMDb8.1
  Dublaj
  Yorum Alanı 3 Yorum Yapılmış
Misafir
Captcha
Avatar
Ziyaretçi
onur s 20 Ekim 2016, Perşembe
yorumunuzu beğendim bende bu şekilde düşünüyorum teşekkürler.
Avatar
Ziyaretçi
gökhan biçer 29 Ekim 2016, Cumartesi
analizi yapan kim? kime göre
Avatar
Ziyaretçi
efe üresin 13 Aralık 2016, Salı
ben bu fılmı ızlemıstım guzel bır fılmdı anlayamadıgım kısımları bulmak ıcın sayfaları aradım hayla anlayamamıstım sızın acıklamanız okuyunca gercekten anlamaya basladım ve en sonun leanardo gıttıgı yer deniz feneri akılını yıkıcaklar veya oldurcekler bılemıyorum.