Arama Robotu

  Film İzlerken Donma/Kasma Problemi Çözümü

Film İzlerken Donma/Kasma Problemi Çözümü 23 Temmuz 2015

İnternet üzerinden video ya da film izleyenlerin başına sık sık gelen donma ve kasma gibi problemleri çözüme kavuşturabilmeniz için yolları sıraladık.

Film izlerken donma/kasma sorunu çözümü

İnternetten film izlerken hepimizin zaman zaman yaşadığı donma ya da kasma sorunu tüm film izle zevkimizi bir anda berbat edebilir. Bu sorunun çözümü ise nedenleriyle doğru orantılı olarak değişmektedir. Bu  yazımızda genel hatlarıyla; internetten film ya da video izlerken karşılaştığımız donma sorununun çözümü için yollar sıralayacağız.

Sorun 1: İnternet Hızı Düşüklüğü: Eğer internet üzerinden bir film izlerken donma, takılma sorunu yaşıyorsanız bir numaralı suçlu internet hızınızdır. İnternetten film izlemek istediğinizde; bu film öncelikle bilgisayarınıza iner sonra size gösterilir. Fakat sizin izleme hızınızla aynı oranda indirme işlemi gerçekleşmiyorsa yani internet hızınız düşükse bu sorunla karşılaşırsınız.

Çözüm 1: İnternet tarifenizin hızını arttırmak bu probleme çözüm olabilir. Fakat bu maddi açıdan ekstra bir yük getireceği için alternatif çözümlere yönelmekte de fayda görüyoruz. Bir film izlemeye başlamadan bir kaç dakika önce istediğimiz filmi başlatıp durdurarak filmin biraz yüklenmesinin ardından izlemeye başlayabilirsiniz. Bu size önden biraz avans süre kazandıracaktır. Bunun dışında film penceresinin açık olduğu sekme dışında diğer tüm sekmeleri kapatarak ve internet ile veri alışverişinde bulunan tüm programları sonlandırarak internet hızınızı bölmezseniz bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Çözüm 2: Günümüzde pek çok film izleme ve video sitesinde videolarda kalite seçenekleri mevcuttur. Bir film ne kadar kaliteli görüntüde izleniyorsa boyutu o kadar yüksek ve donma riski o kadar fazla olacaktır. Genelde playerin sağ alt tarafında yer alan butonlar sayesinde videonun kalitesini düşürerek (720p ise 480p ye, 480p ise 360p ye...) donma sorununuzu çözebilirsiniz.

Sorun 2: Flash Player Güncellemesi İnternet üzerinden videoları izlememize olanak sağlayan yazılım flash playerlardır. Eğer güncel bir flash player sürümü kullanmıyorsak buda film izlerken donma ya da kasma gibi sorunlara yol açabilir.

Çözüm:  https://get.adobe.com/tr/flashplayer/ adresinden ücretsiz ve güncel flash player indirerek bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Sorun 3: Flash Player Sorunu Bu problem genelde videoları tam ekran yaptığınız zaman ortaya çıkmaktadır.

Çözüm: ​Flash player üzerinde “Donanım hızlandırma özelliğini etkinleştir.” modunun aktif olması nedeniyle yaşanır. Bu özelliği kapatarak sorunu çözebilirsiniz. (Playerd e her hangi bir alana sağ tık yapınca açılan menüden "Ayarlar" sekmesine tıklıyoruz. Tıklayınca açılan kısımdan “Donanım hızlandırma özelliğini etkinleştir.” kısmının önünde ki tik işaretini kaldırıp tamam dediğimiz de sorunumuz çözülmüş oluyor.)


Sorun 4: Virüsler, Adwareler, vs. Özellikle virüsler ve reklam yazılımları bilgisayarlarımızı oldukça yavaşlatırlar. Tarayıcılara yerleşen reklam yazılımları bu tür film ve videoları izlemenize engel olabilir.

Çözüm: Bilgisayarınızı iyi bir anti virüs programı ile taratarak olası virüsleri temizleyebilirsiniz. Yine de unutmayın ki eğer bu tarz bir problem yaşıyorsanız en kesin çözüm format atmak olacaktır.

Sorun 5: Bilgisayarınızın Donanım Özellikleri Eğer yukarıda ki tüm metotları denediniz ve hala filmlerde ya da videolarda donma problemi yaşıyorsanız bilgisayarınız çok eski olabilir ve bilgisayarınızın donanım özellikleri bu tür videoları oynatmak için uygun yapıda olmayabilir.

Çözüm: Bilgisayarınızı film ve video izlemek için yeterli olabilecek parçalarla desteklemeli (ram, işlemci, vs.) ya da yeni bir bilgisayar edinebilirsiniz.

Sorun 6: Film izlediğiniz sitelerde bulunan aşırı reklamlar. Günümüzde pek çok online film izleme sitesinde oldukça yoğun reklamlar bulunmaktadır. Bu reklamlar tarayıcılarımızı kastırmakda ve videoların donmasına neden olmaktadır.

Çözüm 1: Eğer bu tarz yoğun reklam içeren sitelerden film izlemeyi tercih ediyorsanız reklam önleyici yazılımlar kullanabilirsiniz. (Adblock)

Çözüm 2: Bu tarz programlar kullanmak istemiyorsanız sorunsuz ve reklamsız olarak film izleyebileceğiniz siteleri tercih etmelisiniz. http://www.filmizle.net sitesinde oldukça az reklam bulunmakta ve bulunan reklamlarda seyir zevkinizi bozacak biçimde yer almamaktadır.
  • Beğen
    7
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir
Captcha