Arama Robotu

  Akıl Defteri (Memento) Analizi

Akıl Defteri (Memento) Analizi 20 Aralık 2014

Nolan kardeşlerin yazıp yönettiği, birden fazla kez izleyerek ancak anlaşılabilen bir baş yapıt. Bu kadar övgüyü sonuna kadar hak eden bir film. Akıl Defteri filmini izleyip aklında soru işaretleri kalanlar için ufak bir açıklama yapma gereği duyduk ki, bu filmin keyfi tam anlamıyla sürülebilsin.

Öncelikle ölmeden önce izlemeniz gereken 100 film sıralamamıza ilk sıralardan kesinlikle girebilecek bir film. Bugüne kadar izlemediyseniz ve bu yazımızı okuyorsanız buyrun öncelikle buraya tıklayarak filmi izleyin. Sonra bir kaç gün sonra dönün tekrar izleyin. Sonra bu yazımızı okuyun. Bu tavsiyeme uyun. Abartmıyorum. Buradan sonrasını filmi izleyenler okusunlar. 
Öncelikle filmin yazarı  Jonathan Nolan. Filmin yönetmeni ise Christopher Nolan. Bilindiği üzere bu iki isim kardeşler. Christopher Nolan, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden biri olarak bilinmektedir. Akıl defteri filminin baş rollerinde ise Guy Pearce, Carrie–Anne Moss ve Joe Pantoliano yer alıyor. 
Film siyah beyaz ve renkli sahnelerden oluşuyor. Bu sahnelerin sayısı birbirlerine eşit. 22 adet siyah beyaz, 22 adette renkli sahne var. Filmin işleyişi sondan başa doğru geliyor. Ama bizim alıştığımız tarzdan biraz daha farklı. Film başladığında ilk olarak renkli bir sahne geliyor. Bu ilk renkli sahneden itibaren renkli sahneler ileriye doğru akacak.İlk gördüğümüz siyah beyaz sahne ise en eski yaşanan olay. İşte bu siyah beyaz sahnelerde geriye doğru gelecekler. Tabi bu ileri ve geri gitmelerden zaman olarak söz ediyoruz. Filmin sonlarına doğru siyah beyaz sahneler ile renkli sahneler kesişecekler burada olay örgüsü paralellik sağlayacak. Filmin en son sahnesi de siyah beyazdan birden renkli hale geçecek bu olayda bu kesişmenin fark edilmesi için yaşanacak. Filmin işleyişi hakkında bu bilgileri verdikten sonra artık yavaş yavaş filmde neler olduğuna geçelim.

Akıl Defteri Filminde Neler Oldu?

Filmin kahramanı Lenny adında biri. Bir gün eve geldiğinde iki tane uyuşturucu satıcısının karısına tecavüz etmeye çalıştığını görecektir. Karısını kurtarmak için adamlardan birini vurur. Adam ölür bu esnada diğer adam Lenny'nin kafasına arkadan vurarak kaçar. Lenny bu adamın yüzünü hiç göremez. Aldığı bu darbeden dolayı Lenny hafıza kaybına uğrar. O güne kadar yaşanan tüm olayları hatırlamakta fakat o andan sonra yaşanan olaylar hafızasından 5 dakika içinde silinmektedir. Bu nedenle Lenny sürekli notlar tutar, kişilerin fotoğraflarını çeker ve onları tekrar hatırlamaya çalışır, vücuduna dövmeler yaptırır. Lenny, hayatını karısına tecavüz eden John G. adında ki adamı bulmaya adar. Bu ismide yine notları sayesinde hatırlamaktadır. Akıl defteri filminin konusunu böyle özetleyebiliriz. 
Lenny'nin elinde ki resimlerde Teddy adında birinin de resmi vardır. Fakat bu resmin arkasında "ona asla güvenme" yazan bir not bulunmaktadır. Film boyunca Teddy sürekli Lenny'nin etrafında görülecektir. Teddy, filmin sonunda Lenny'e John G. adında bir uyuşturucu satıcısı olan Jimmy'i bulmasında ve öldürmesinde yardım edecektir. Bu ölümden sonra Teddy, gerçekte olanları Lenny'e anlatacaktır. Aslında filmi karmaşıklaştıran ve önemli kılan bu detaylarda saklıdır.

Teddy'nin Anlattığı Detaylar

Gerçekten böyle bir tecavüz olayı gerçekleşmiş fakat bu olayda Lenny'nin karısı ölmemiştir. Lenny ile karısı normal hayatlarına devam etmeye çalışmışlardır. Hafıza kaybı ise devam etmektedir. Bu duruma Lenny'nin karısı bir türlü ikna olamaz ve Lenny'nin rol yaptığını düşünmektedir. Lenny'nin rol yapıp yapmadığını anlamak için ona sürekli testler yapmaktadır. Lenny karısına günde bir kez insülin iğnesi vurmaktadır. Karısı Lenny'ye bir günde 3 kez insülin iğnesi vurdurarak onu test etmiştir. Lenny iğneleri karısı her söylediğinde vurmuş ve aldığı fazla şekerden dolayı Lenny'nin karısı hayatını kaybetmiştir. Filmde kafa karıştıran detaylardan birisi budur. Lenny gerçekten hafızasını mı kaybetmiştir? Yoksa durumunun anlaşılmaması için karısının yaptığı bu oyuna uyarak onun ölümüne istemeden mi sebebiyet vermiştir?  Tabi Lenny'i sevdiğimiz için karısını istemeden öldürdüğünü düşünüyoruz. :) Bu kötü olaydan sonra Lenny akıl hastanesine kaldırılmıştır. 
Lenny bu olayı film boyunca Sammy Jerkins adında birisine mal ederek anlatmaktadır. Ama gerçekten de Sammy adında unutkan bir adam vardır. Lenny daha önceden sigortacılık yapmaktadır. Sammy hafızasını kaybetmiş bir adamdır ve ilaçları faturaları derken sigorta şirketine baya bir masraflı olmaya başladığından Lenny'i bu durumu araştırması için Sammy'e gönderirler. Sammy'nin bu durumu Lenny'i gerçekten çok etkiler Lenny daha sonra ki zamanlarda kendi başından geçen olayları Sammy'nin başından geçmiş gibi anlatmaktadır. Kendini Sammy ile eşleştirmiştir. 
Burada Teddy ise bu tecavüz olayının aydınlatılması görevlendirilen polistir. Teddy, olaya karışan ikinci kişiyi bulur ve Lenny'nin karısının intikamını almasına izin verir. Hatta elinde intikamını aldıktan sonra çektiği bir fotoğrafı bile vardır gerçekten Lenny o fotoğrafta çok mutlu görünmektedir. Fakat Lenny intikamını aldığını unutmuş ve yeniden John G. ler aramaya başlamıştır. İşte burada Teddy, Lenny'nin bu durumundan istifade ederek Jimmy adında bir uyuşturucu satıcısını John G. diye Lenny'e öldürtecektir. Böylece hem bir suçlu cezasını bulacak, hem Lenny mutlu olacak hemde Teddy daha önceden kirli iş birliği yaptığı Jimmy'den kurtulup onun paralarına çökecektir. Fakat Lenny bu hikayeye inanmaz. Özellikle karısı hakkında duyduğu şeyler Lenny'i üzecektir.

Gerçekte Olanlar ve Lenny'nin Düşünceleri

Lenny'nin hastalığı gerçek. Hatta tıpta normal dünyada da böyle bir hastalık var. Neyse Lenny olanları bir türlü kabul edemediği için nede olsa 5 dakika sonra herşeyi unutup yeniden başlayacağım diyerek kendini yanlış yönlendiriyor. Jimmy'i öldürdükten sonra onun kıyafetlerini, arabasını ve parasını alır. Teddy'nin resminin arkasına da "ona asla güvenme" yazar. John G. plakası diyerek Teddy'nin plakasını kaydeder. Böylece 5 dakika sonra herşeye yeniden başladığında John G. diye Teddy'i öldürecektir. Teddy doğruyu söylemektedir ama ne fayda? Aslında Teddy kendi kaşınmıştır. Ne demeye yardım etmek isteyipte gidip başka bir adamı öldürtmeye kalkarsın ki? Bu nedenle üçüncü John G. maalesef Teddy olacaktır. Peki bu Lenny madem kendine böyle notlar yazarak yanlış yönlendirme yaptı iyi notlar yazarak olumlu yönlendirseydi. Karımla çok mutlu bir hayatımız vardı aniden kanser olup öldü felan yazsaydı da tüm bu uğraşlara girmeseydi daha iyi olmaz mıydı? Tabi bunuda o an aklından geçiriyor fakat bir anının ortaya çıkarak herşeyi berbat edeceğinden korkuyor. 
Lenny notlarını istediği gibi yazdıktan sonra Teddy'nin yanından ayrılır. Arabada giderken hafızası silinir ve Teddy'i ve olanların hiç birini hatırlamaz. Doğrudan John G.'nin plakasını dövme yaptırmak için dövmeciye gidecektir. Bu sahne filmin sonunda gerçekleşir renkli görüntülerin başını ve siyah beyaz görüntülerin sonuncusunu anlatır. 
Lenny film boyunca aslında John G. diye Teddy'i aramaktadır. Teddy'de Lenny'nin hafıza kaybı durumunu bildiğinden ayrıca potansiyel bir suçlu olduğundan dolayı ve en önemlisi Jimmy'den aldığı paralar Lenny'de olduğundan onun peşini film boyunca bırakmamaktadır. Tabi Lenny'nin Teddy için yazdığı "ona asla güvenme" ve plaka notundan da habersizdir. 

Ee Bu Natalie Ne Ayak?

Akıl defteri filminde Natalie karakteri bambaşka bir boyuttur. Lenny, Jimmy'nin kıyafetleri, arabası ve parasını alıp yola çıktıktan 5 dakika sonra hafızası silindiğinde, kullandığı arabayı ve giydiği kıyafetleri kendinin zanneder. Bu arada ceketin cebinde bir bar notu bulur. Tabi bu not aslında Jimmy'ye yazılmıştır, fakat durumdan dolayı Lenny kendine yazılmış olduğunu düşünür ve bara gider. Orada Natalie ile karşılaşır. Natalie Jimmy'nin kıyafetlerini başka birinde görünce bir durum olduğunu anlar ama çaktırmaz. Neden çaktırmaz? Çünkü Lenny'nin durumundan faydalanabileceğini düşünür. Nitekim de faydalanacaktır. Mesela bir sahnede Natalie Lenny'den bir adamı öldürmesini ister fakat Lenny bunu kabul etmez. Bunun üzerine Natalie evdeki tüm kalemleri topladıktan sonra Lenny'nin karısına hakaret ederek kendini dövdürür ve evden gider. Evde kalem olmadığı için Lenny not alamaz ve 5 dakika sonra Natalie yeniden eve gelir tabi bu geçen sürede Lenny'nin hafızası sıfırlanmıştır. Lenny, bunu kimin yaptığını sorar Natalie'de Dodd yaptı der. Lenny Dodd'u halledeceğini söyler. Böylece Natalie sevmediği birinden kolayca kurtulmuş olur. 
Lenny'nin karısıyla ilgili hatırladığı tüm anıların aslında uydurma olduğunu da anlıyoruz. Çünkü Lenny'nin karısını çimdiklediği için acıdığı ve iğne vurduğu içi acıdığı sahne iki farklı anı barındırmakta. Lenny kendine göre anıları bile şekillendirmektedir. 

En önemli detay; 1 - I

Evet filmde en çok tartışılan önemli detaylardan biri de filmin sonunda plaka kaydetme esnasında plakada bulunan 1 ve I harflerinin karıştırıldığı. Bu nedenle Lenny'nin Tammy'nin üzerine gittiği söyleniyor. Fakat hikayede Lenny zaten Teddy'nin arabasının plakasını not almaktadır. Filmin sonunda ki araştırmada da sonuç olarak yine Teddy'nin arabasına çıkılmaktadır. Demek ki burada bir hata yada yanlışlık yoktur fakat Lenny'nin bazı olayları ve durumları kendine göre yorumladığı da bir gerçektir. Bunada örnek olarak vermek gerekirse, renkli sahnelerin birinde Jimmy bıyıklıyken biraz sonra bıyıksız olarak karşımıza çıkmakta. Kısacası Lenny her durumu kendi istediği gibi görmekte ve yaşamaktadır. 

Imdb üzerinde aldığı 8.5 puan ile önemli yapıtlardan biri olan Akıl Defteri (Memento) filmini mutlaka izlemenizi öneriyoruz. Aşağıda ki bağlantıya tıklayarak filmi izleyebilirsiniz. 
Akıl Defteri izle

 • Beğen
  11
İlgili Filmler
 • 1080P
  Akıl Defteri
  Akıl Defteri
  Akıl Defteri filmi vizyona girdiği ilk tarihten itibaren değişik senaryosu ile bir çok tartışmaya konu olmuş kült diye tabir edebileceğimiz filmlerdendir. Filmin kahramanı Leonard Shelby, pahalı takım elbiseler giyen, pah...
  •   Tür : Gizem, Gerilim
  •   İzlenme: 7860
  •   0
     0
  •   Vizyon : 2000
  •   Süre : 113 Dk.
  IMDb8.5
  Dublaj
  Yorum Alanı 1 Yorum Yapılmış
Misafir
Captcha
Avatar
Ziyaretçi
Maksim Gorki 17 Ağustos 2016, Çarşamba
Karısının gerçekte nasıl öldüğünü merak ediyorum.Sammy’i karakterinin karısını öldürdürdüğü kurgusu aslında Lenny’mi

mesaj atarsanız sevinirim
mehmet.z.cin@gmail.com